Popis země

Nový Zéland se skládá z několika ostrovů různých velikostí, nacházejících se v jižním Tichém oceánu, přibližně 2.000 km od jižního východní pobřeží Austrálie. Dva největší ostrovy, známé jako Severní a Jižní ostrov, jsou od sebe oddělené úzkým úsekem vody, Cookovým průlivem. Zbývající ostrovy jsou mnohem menší a jsou obecně rozptýlené přes značnou plochu oceánu.

Dva hlavní ostrovy mají celkovou délku, od severu k jihu, 1.700km a rozkládají se na celkové ploše přibližně 269.000 km čtverečních. Velká část povrchu je hornatého charakteru a řeky jsou pro plavbu, z velké části, příliš krátké a rychlé. Nejdelší řekou je Waikato, s délkou 425 km.

Pro turisty, kteří mají zájem navštívit Nový Zélend pouze na krátké období jsou zde uznávané turistické oblasti, jako např. termální okresy Rotorus s horkými prameny a gejzíry, a dvě aktivní sopečná pohoří ve středu Severního ostrova (Ngauruhoe a Ruapehu). Na Severním ostrově se nachází také světově proslulé jeskyně zářících červů - Waitomo, přičemž nejznámějšími turistickými oblastmi Jižního ostrova pak jsou Queenstown a Fiordland. Za zmínku stojí rovněž oblast Jižních Alp - pohoří, které tvoří hranici mezi východem a západem, s nejvyšším vrcholem - Mt. Cook (výška 3.764 m) a dalšími vrcholy, jejichž nadmořská výška se pohybuje od 2.260 do 3.465 metrů.

Nicméně, v případě zahraničních návštěvníků, kteří mají v úmyslu cestovat a navštívit nejrůznější scénické turistické atrakce, od venkovských až po metropolitní, od úrodných rovin po rozlehlé zemědělské oblasti, od horského terénu přes vyprahlé pláně po subtropické pralesy, je zde prostor pro každého.

Nový Zéland je mladou zemí, ale v posledních letech je věnována stále větší pozornost jeho rané historii. Zahraniční návštěvníci, cestující napříč celým územím si mohou vychutnat mnoho malých muzeí, která líčí časné výzkumy, život osadníků, hledačů jantaru, těžařů dřeva a zlatokopů, stejně jako artefakty zanechané Maory, spolu s jejich osobitou kulturou před uzavřením evropské dohody v roce 1840.

Nový Zéland je poměrně malou a kompaktní zemí a přepravní vzdálenosti jsou relativně krátké.

Místní čas

Standardní čas: GMT + 12

Letní čas: GMT + 13 (první neděle v říjnu až první neděli v dubnu)

Podnebí a teploty

Nový Zéland má vlhké, mírné, mořské klima s dostatkem slunečního svitu a přiměřeným množstvím srážek. Sezónní teplotní rozdíly ve většině částí země nejsou velké a klima je obecně příjemné. Dva hlavní ostrovy leží mezi zeměpisnou šířkou 34 a 48 stupňů jižní šířky- jejich umístění tak odpovídá Itálii nebo v Kalifornii na severní polokouli.

Vzhledem k poloze na jižní polokouli, jsou roční období na Novém Zélandu následující:

Léto: prosinec, leden, únor

Podzim: březen, duben, květen

Zima: červen, červenec, srpen

Jaro: září, říjen, listopad

Hlavní turistická sezóna je od konce listopadu do Velikonoc (konec března/ začátek dubna).

Sportovní a ostatní aktivity

Nový Zéland nabízí velký výběr sportů od rugby po novější sporty jako je bungee jumping a rafting.

Koňské dostihy jsou nejoblíbenější organizovanou zábavou. Na Novém Zélandu se nachází více než 60 závodišť. Sázení je nezákonné a všechny sázky jsou prováděné a kontrolované prostřednictvím vládních úředníků.

Dostihy na ploché dráze se obvykle konají v polovině léta (leden), zatímco Steeplechasing se odehrává v zimních měsících (červen / srpen). Hlavní akce se konají na závodištích Ellerslie (Auckland), Te Rapa (Hamilton), Awapuni (Palmerston North), Trentham (Wellington) a Riccarton (Christchurch).

Klusácké dostihy, což je také velmi populární odvětví, probíhají v Alexandra Park (Auckland), Cambridge (Hamilton), Hutt Park (Wellington), a Addington (Christchurch).

Novozélandští plnokrevníci si vysloužili celosvětovou reputaci, zejména ti, kteří byli chovaní v regionech Jižní Auckland a Waikato. Každoroční Prodejní Výstava se koná v lednu a přitahuje velký zájem kupujících z mnoha zemí.

Automobilové závody se obvykle konají v období od konce prosince do konce ledna. Hlavní závody se konají v Bay Park (Tauranga) a Velká cena v Manfeild Lady Wigram Trophy (Christchurch)

Golf je s více než 400 golfovými hřišti v rámci obou ostrovů, velmi populárním sportem. Na Novém Zélandu jsou vynikající golfové kluby přiléhající ke všem velkým městům, i k většině menších okresních měst. Některé z nich jsou otevřené široké veřejnosti, nicméně jiné jsou přidružené k soukromým klubům.

Většina golfových klubů vřele vítá návštěvníky z přidružených golfových klubů v zahraničí, nicméně víkendy jsou vyhrazené pro tuzemské golfové nadšence a návštěvníci se tak musí domluvit předem.

Rugby, fotbal, rugby liga: Mezinárodní zápasy a mezi-provinční zápasy se odehrávají od června do září

Nový Zéland hostil mistrovství světa v ragby 2011, v září / říjnu.

Tenis je také populárním sportem ve všech střediscích. Národní mistrovství a profesionální turnaj se odehrávají v lednu.

Na Novozélandských jezerech, řekách i v okolním moře je velký prostor pro vodní sporty. Mezi nejoblíbenější lokality patří záliv Hauraki (Aukland), Přístav Port Nicholson (Wellington), Přístav Lyttelton (Christchurch) a přístav Otago (Dunedin), navíc je zde Záliv Ostrovů - „Bay of Islands“, poloostrov Coromandel a "Malborough Sounds".

Největší jednodenní akce s regatami na světě se koná v Aucklandu v pondělí po víkendu, nejbližšímu 29. lednu. Více než 900 jachet zde soutěží v krásném přístavu Waitemata.

Národní a oblastní mistrovství ve vodním lyžování, surfování a soutěže záchranářských klubů a amatérských atletů se konají od ledna do března.

Mistrovství ve sportu „Lawn bowl“ (obdoba petanque) se koná v průběhu Vánoc/ Silvestru; stejně jako hlavní turnaje během Velikonoc.

Lyžování je velmi populární na Novém Zélandu - hlavní sezóna je v srpnu a září. Hlavními lyžařskými oblastmi na Severním ostrově jsou Whakapapa, Turoa, a to jak na svazích hory Ruapeho (Národní park Tongariro) a Mt. Egmont. Na Jižním ostrově jsou hlavními oblastmi Coronet Peak, Porterův průsmyk, Hanmer Springs, Nelson a Mount Hutt (Canterbury), kde se sezóna může prodloužit až do začátku listopadu.

Zkušení lyžaři mohou využívat přístup vrtulníky - Heliski akce z Queenstownu, stejně jako Mount Cook (Hermitage) lyžování na Tasman Glacier.

Rybolov

Zahraničním návštěvníkům je doporučeno ponechat nákup vybavení pro rybolov až na Nový Zéland. Místní odborníci jsou totiž nejlépe informovaní o místních podmínkách a mohou tak návštěvníkům poskytnout rady ve věci rybářského vybavení. V případě potřeby je možné zapůjčení oblečení pro sportovní rybolov. Sezóna je otevřená v období od října do dubna ve většině okresů, nicméně v jezerech Rotorua, Taupo a centrální částí Otago je možné rybařit celoročně.

Povolení pro rybaření ve vnitrozemí lze získat prostřednictvím obchodů se sportovním vybavením, na období jeden den, jeden týden nebo na celou sezónu.

Pro mořský rybolov není nutné žádné povolení.

Říční rybolov

S výjimkou okresů severně od města Auckland, nabízí Nový Zéland širokou škálu sladkovodních ryb a rybolovných práv.

Pstruh duhový: centrem pro lov pstruhů je jezero Taupo. Pstruh duhových je nejvíce rozšířený v centru Severního ostrova a v severozápadní a jižní oblasti Jižního ostrova. Rozměry se pohybují od od „rychlé živé malé duhy“ v rychlých proudech až po velké bojovníky v jezerech a řekách.

Pstruh obecný: je rozšířený po obou ostrovech a jejich lov je nádherný sportem. Obývají rybníky, malé potoky, stejně jako rychlé horské řeky; některé z největších trofejí pstruha obecného dosahují více než 7 kg.

Losos: hojně se vyskytuje v některých vodách Jižního ostrova a jsou častými úlovky při vláčení nebo tzv. „lití pstruhů“.

Losos Čavyca: hojný výskyt ve velkých řekách na východním pobřeží Jižního ostrova, a to zejména v oblasti Jižní Canterbury. Nejhojnější sezóna je v průběhu března a dubna.

Mořský rybolov

Černí, modří a pruhovaní mečouni, žraloci mako a žraloci liščí, tuňáci a další zajímavé ryby lze ulovit ve vodách Nového Zélandu. Vyskytují se zejména podél severovýchodního pobřeží Severního ostrova. Mnoho menších sportovních druhů ryb se také hojně vyskytuje ve vodách Nového Zélandu, přičemž k rybolovu lze využívat jak rotující zařízení v ústí řek, plážový rybolov, nebo rybaření z lodi .

Další informace jsou k dispozici na adrese:

Ministry of Primary Industries

(Ministerstvo zpracovatelských průmyslových odvětví)

Pastoral House

25 Terasa

P.O. Box 2526

6140 Wellington

Tel.: 0800 0083 33

Fax: +64 4 894 0720

e-mail: info@fish.govt.nz

Lov

Lov divokých ptáků

Pro zahraniční lovce je k dispozici působivý seznam pernaté zvěře: kanadská husa, koroptev, kachna divoká a šedá kachna, černá labuť, bažant a křepelka. Nařízení, omezující lov, se liší region od regionu, a musí být respektována, nicméně obecné omezení počtu odlovených ptáků je velmi liberální. Pro lov ptáků, kteří nejsou původem z Nového Zélandu není třeba žádné povolení.

Lov vysoké zvěře

Jako trofejní zvěř je na Novém Zélandu k dispozici např.: severoamerický Wapiti, evropský jelen, Sambar, Sika, jávský Rusa, americký jelen, daněk, divočák a divoké kozy, stejně jako kamzík a himalájský Thar. Tato zvířata sice obývají některé z nejvíce členitých částí Nového Zélandu, nicméně dobře vybavený lovec s dobrým průvodcem může zažít dobrý lov. Informace o dovozu střelných zbraní na Nový Zéland jsou k dispozici v kapitole, týkající se „Dovozních omezení“.

Další informace o lovu vysoké zvěře je možno získat na adrese:

New Zealand Deerstalkers' Association

P.O. Box 6514

Marion Square

45 až 51 Rugby Street

6021 Wellington

Tel.: +64 4 801 7367

Fax : +64 4 801 7368

e - mail: deerstalkers@paradise.net.nz

Státní svátky

Státní svátky

2015


1. a 2. Ledna

Nový rok

6. Února

Státní svátek Nového Zélandu

3. Dubna

Velký pátek

6. Dubna

Velikonoční pondělí

27. Dubna

Svátek Anzac (Australský a Novozélanský armádní sbor)

1. Června

Narozeniny královny

26. Října

Svátek práce

25. a 26. Prosince

Vánoce

V každé provincii se, mimo výše uvedené, slaví i samostatný státní svátek:


19. Ledna

Wellington

26. Ledna

Auckland

2. Února

Nelson

9. Března

Taranaki

23. Března

Otago

7. Dubna

Southland

28. Září

Jižní Canterbury

23. Října

Hawke Bay

2. Listopadu

Marlborough

13. Listopadu

Canterbury

30. Listopadu

Westland

30. Listopadu

ostrovy Chatham

Školní prázdniny

 

2015


Začátek školního roku

26. Ledna * 2015

Podzimní prázdniny

3. - 20. Dubna

Zimní prázdniny

3. - 20. Července

Jarní prázdniny

25. Září - 12. Října

Konec školního roku

18. Prosince

* variabilní datum, nejpozději však 5. Února

Kalendář hlavních událostí


Leden

- Otevřené tenisové mistrovství, Auckland (6. - 11. Ledna 2014)

- Letní koncerty v parku, Auckland

- Výroční regaty, Auckland (27. Ledna 2014)

Leden / únor

- Summer City Program:

řada festivalů, Wellington

Únor

- Masters Games Nový Zéland (místo náhradníci)

- Sportovní událost „Coast to Coast“

(multisportovní události: 239 km kolo / běh / kajak přes Jižní Alpy), od západního pobřeží až po pláž Christchurch Beach

 - Marlborough - Gastronomický festival a vinobraní (druhý víkend)

- Napier Art Deco Víkend, záliv Hawkes (20. - 23. Února 2014)

(víno, jídlo, jazz, film, divadlo, historická vozidla, atd.)

Únor / březen

Mezinárodní festival umění, Wellington (jednou za dva roky: 21. Února - 16. Března)

Březen

- Pasifika Festival (polynéská kultura)

- Around Bays Annual Fun Run (komediální běh kolen zálivů), Auckland

- Mezinárodní květinová přehlídka Ellerslie, Christchurch (6. - 10. Března 2014)

Duben

- Královská Velikonoční Show, Auckland

- Mezinárodní jazzový festival, Christchurch

- Wanaka letecká show (jednou za dva roky: 18. - 20. Dubna 2014)

Květen

Novozélandský rockový festival, Záliv ostrovů, Northland (9. - 11. Května 2014)

Červen / červenec

- Matariki - Oslava maorské kultury, Northland

- Zemědělský festival Fieldays, Mystery Creek, Hamilton (11. - 14. Června 2014)

- NZ Brassband Championship, Dunedin

- Zimní Festival, Queenstown

Září / říjen

Festival květů Alexandra, Queenstown (soutěže ve stříhání vlny, přehlídky, tance, atd.) http://www.blossom.co.nz

Říjen / listopad

- Zahradní Festival a festival Rododendronů Taranaki, New Plymouth

- maratón v Aucklandu (2. Listopadu 2014)

Listopad

"Showtime Canterbury": Zemědělská a pastýřská show, koňské dostihy, masopust, Christchurch (12. - 14. Listopadu 2014)

Praktické informace

Otevírací doby

Banky

Pondělí až pátek: 09.30 - 16.30 hodin

Některé banky jsou otevřené v sobotu ráno, jiné pozdě v noci během týdne.

Pošty

Pondělí až pátek: obecně 08.30 - 17.30 hodin

Obchody

Pondělí až čtvrtek: 09.00 - 17.30 hodin

Pátek: 09.00 - 21.00 hodin

Sobota a neděle: většina 09.30 - 16.30 hodin

Úřady

Pondělí až pátek: 09.00 - 17.00 hodin

Muzea

Pondělí až neděle: 10.00 - 17.00 hodin vyjma Štědrého dne a Velkého pátku

Telefonní sítě

Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00

Kód země: 64

Mezinárodní operátor volání na účet volaného: 0170

Volání z Nového Zélandu do řady zemí lze uskutečnit prostřednictvím služby "Home Country Direct", kde je volání umožněno prostřednictvím operátora v dané zemi, a účtované dle tarifů domácí země. Konkrétní čísla pro volání jsou uvedena v telefonním seznamu.

Čísla tísňových linek:

ambulance, policie, hasiči - jednotná linka - 111

Tarify jsou rozdělené do dvou období:

Špička: 08.00 - 18.00 hodin ve všední dny

Mimo špičku: 18.00 - 08.00 hodin ve všední dny, o víkendech a ve státní svátky

Telefonní karty jsou k dispozici v hodnotě 5, 10, 20 a 50 NZD. Mohou být zakoupeny ze všech poštách a ve většině novinových stánků, místních komunitních obchodech a na 24 hodinových čerpacích stanicích.

Poštovní služby


Nový Zéland:

 NZD

  - Běžná

 0.70

  - Par avion

 1.40

Ostatní země (letecky):

  - Austrálie, Tichomoří

 1.90

  - Ostatní

 2.40
 1.90 (pohlednice)

Známky lze zakoupit na všech poštách a prostřednictvím mnoha novinových stánků a místních komunitních obchodech.

Váhy a míry

Používá se metrický systém.

Elektřina

Napětí: 230/240 V, 50 Hz

Většina hotelů poskytuje 110 voltové zásuvky pro elektrické holicí strojky.

Zástrčky: 3 ploché kolíky (v závislosti na tom, zda je namontováno uzemnění)

Různé

Prodej alkoholu

Hospody mají otevřeno v neděli, přičemž kavárny a bary prodávající alkohol mají otevřeno 7 dní v týdnu. Otevírací doba je obvykle od dopoledne do 23.00 hodin.

Prodej alkoholu v restauracích a barech není povolen osobám mladším 18 let; může být vyžadován doklad totožnosti.

Kouření

Zákaz kouření platí na uzavřených pracovištích, ve školních budovách a na hřištích, včetně barů a restaurací.

Spropitné

 

Restaurace obecně nepřidávají poplatek za službu k účtu, nicméně v případech některých státních svátků může být poplatek přičten. Spropitné ve výší 10 až 15% tip je vždy vítáno, v případě spokojenosti se službou.

Ztp/p

Národní organizací je DPA - http://www.dpa.org.nz

Informace o službách pro osoby se zdravotním postižením jsou k dispozici na adrese:

http://www.weka.net.nz

Parkování

Informace o zařízení pro tělesně postižené řidiče jsou k dispozici v kapitole "Pravidla parkování".

Cestovní ruch

Existuje mnoho různých definic udržitelného cestovního ruchu.

Pro udržitelný cestovní ruch je třeba vzít v úvahu 4 klíčové prvky: klima, životní prostředí, hospodářství a kulturní dědictví. A zároveň musí cestovní ruch přispívat k místnímu hospodářství prostřednictvím vytváření pracovních míst a rozvojem regionálních služeb. Udržitelný cestovní ruch také podporuje ochranu v regionálních přírodních ekosystémech a respektuje místní kulturu. 

Pro více informací o udržitelném cestovním ruchu na Novém Zélandu jsme poskytli některé odkazy na turistická střediska, organizace a programy, které podporují trvale udržitelný cestovní ruch.

Odbor ochrany mimo jiné disponuje sekcí doporučovaných míst k ubytování, který obsahuje kempy, chaty, sruby, viz. - http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-stay/.

http://www.mfe.govt.nz/index.html

http://www.tourism.net.nz/attractions-and-activities/nature-and-eco-tourism

Program Modrá vlajka

Modrá vlajka je výhradní ekoznačkou udělenou více než 4000 plážím a přístavům ve 48 zemích po celé Evropě, Jižní Africe, Maroku, Tunisku, na Novém Zélandu, v Kanadě, Brazílii a Karibiku.

http://www.blueflag.org/


Pláže

Přístavy

Nový Zéland

0

2

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018